Kapucínka a jej účinky - poznáte ich všetky?
Kapucínka účinky
Kapucínka väčšia je rastlina s bohatou históriou používania v tradičnej medicíne. Kapucínka sa dá konzumovať vo forme čaju, tinktúry, kapsúl alebo ako prídavok do jedál.
Prírodné antibiotikum
Najčastejšie sa skloňuje ako prírodné antibiotikum, pretože jej listy, kvety a semienka sú bohaté na rôzne prospešné látky, ktoré pôsobia proti baktériám, vírusom a plesniam. Napríklad, kapucínka obsahuje silymarín, ktorý môže pomôcť pri liečbe infekcií dutín. Silymarín je antioxidant, ktorý sa ukázal ako účinný pri boji proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.
Kapucínka tiež obsahuje látky ako silicu, kyselinu silicovú, flavonoidy a iné antioxidanty, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém a bojovať proti infekciám.
Existuje aj niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť kapucínky pri liečbe infekcií dutín. Napríklad, v jednej štúdii sa zistilo, že pacienti, ktorí užívali kapucínkový extrakt, pociťovali menšiu bolesť v krku a menej často vyhľadávali lekársku pomoc ako pacienti, ktorí užívali placebo.
Ďalšie účinky kapucínky
Bylinná tinktúra kapucínky sa vyrába z púčikov, kvetov, listov aj stoniek tejto rastliny, ktorá patrí do rodiny kapucínkovitých. Tinktúra sa používa najmä ako antiseptikum, pretože má silné baktericídne a fungicídne účinky.
Dokáže pôsobiť proti streptokokom, stafylokokom, e-coli a niektorým druhom salmonely. Antibakteriálne, antivirové a antibiotické látky obsiahnuté v kapucínke pomáhajú pri zápaloch močového mechúra, močových ciest, gynekologických zápaloch, výtokoch, chrípke, angíne, prechladnutí, zápaloch obličiek, horných dýchacích ciest. Pomáha tiež pri infekcií dutín, ako sú zápal hltanu, zápal stredného ucha.
Vonkajšie použitie kapucínky
Odporúča sa pri rôznych kožných ochorení, ako sú ekzémy, lupienka, akné a infekcie nechtov. Pri problémoch s akné, rozmiešame 1 lyžičku tinktúry a týmto roztokom potierame postihnuté miesta.
Je vhodné kapucínku kombinovať?
Veľmi účinná je v kombinácii s inými bylinami na zvýšenie účinku. Napríklad, kombinácia s nechtíkom a harmančekom môže byť užitočná pri liečbe infekcií dutín. Kombinácia s echinaceou môže pomôcť posilniť imunitný systém.
Kapucínka - nežiadúce účinky
- Nadmerná únava: môže mať sedatívne účinky, čo môže viesť k nadmernej únave.
- Závraty: môže spôsobovať závraty, najmä u osôb s nízkym krvným tlakom.
- Alergické reakcie: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na kapucínku, čo môže spôsobiť kožné reakcie, dýchacie ťažkosti alebo anafylaktický šok.
- Interakcie s liekmi: Kapucínka môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov, ako sú lieky na riedenie krvi, lieky na liečbu pečene, diuretiká a lieky na liečbu rakoviny. Je dôležité konzultovať užívanie s odborníkom, aby sa predišlo nežiaducim interakciám v prípade že užívate niektoré z týchto liekov.
- Tehotenstvo a dojčenie: nemala by sa užívať počas tehotenstva a dojčenia, pretože účinnost a bezpečnost nie sú dostatočne preukázané.
NAKUPOVAŤ TINKTÚRY
*Informácie uvedené na tejto webovej stránke, slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z uvedených informácií nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.